Reklama

Liga Okręgowa Skoczowsko Żywiecka może się powiększyć do 16 drużyn

22/06/2026 19:27

Zarządzający Ligą Okręgową Skoczowsko-Żywiecką rozważają zwiększenie liczby zespołów z 14 do 16. Decyzja podejmowana będzie na podstawie opinii klubów, które biorą udział w specjalnej ankiecie. Ewentualna zmiana mogłaby wprowadzić nowe zasady awansu i wpłynąć na rywalizację w regionie już od sezonu 2027 2028.

 

Liga Okręgowa i możliwe zmiany w strukturze rozgrywek

Liga Okręgowa zostanie powiększona? Kluby zdecydują o przyszłości rozgrywek

Przed działaczami i klubami występującymi w Lidze Okręgowej Skoczowsko-Żywieckiej stoi czas decyzji dotyczących kształtu rozgrywek w najbliższych latach. Coraz realniej mówi się o powiększeniu ligi z 14 do 16 drużyn, czego od pewnego czasu domagają się przedstawiciele klubów z Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego.

Dyskusja o liczbie uczestników i porównanie z innymi ligami

Rozmowy o liczbie uczestników trwają od momentu zmniejszenia stawki do 14 zespołów. Obecnie jest to jedyna liga okręgowa w strukturach Śląskiego Związku Piłki Nożnej działająca w takim formacie, co wyraźnie odróżnia ją od pozostałych rozgrywek na tym szczeblu.

Reklama

W większości podobnych lig w regionie oraz w kraju gra co najmniej 16 drużyn. Część działaczy uważa, że taki model daje ciekawszą rywalizację sportową i większe możliwości awansu dla klubów z niższych klas rozgrywkowych.

Ankieta dla klubów i rola Podokręgu Piłki Nożnej w Żywcu

Aby poznać stanowisko zainteresowanych, Podokręg Piłki Nożnej w Żywcu, który od nowego sezonu będzie odpowiadał za prowadzenie rozgrywek, przesłał do klubów specjalną ankietę. Jej zadaniem jest zebranie opinii drużyn występujących w lidze okręgowej na temat ewentualnego zwiększenia liczby uczestników.

Reklama

Wyniki konsultacji mają pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłego kształtu rozgrywek. Zbieranie odpowiedzi wpisuje się w przygotowania do możliwych zmian, które mogłyby zostać wprowadzone w kolejnych latach, choć na tym etapie nic nie jest przesądzone.

Terminy, zasady awansów i konsekwencje dla lokalnego futbolu

Pewne jest, że sezon 2026/2027 zostanie rozegrany według obecnych zasad, z udziałem 14 zespołów. Jeśli zapadnie decyzja o powiększeniu ligi od rozgrywek 2027/2028, wiązałoby się to ze zmianami w systemie awansów z niższych klas rozgrywkowych.

Reklama

W takim wariancie do ligi okręgowej awansowałyby cztery drużyny – po dwa najlepsze zespoły z A-klasy żywieckiej oraz cieszyńskiej. Jednocześnie utrzymane zostałyby zasady dotyczące wyłonienia mistrza ligi oraz spadkowiczów, przy czym liczba spadków nadal zależałaby od wyników osiąganych przez zespoły z regionu na wyższych szczeblach. Ostateczna decyzja może wyraźnie wpłynąć na funkcjonowanie lokalnego futbolu w najbliższych sezonach.

Aplikacja na Androida

Źródło: sportowebeskidy.pl Aktualizacja: 22/06/2026 19:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo DzikieRadio.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości